Jak mierzona jest siła udźwigu uchwytów od poszukiwań i magnesów neodymowych
Jak mierzona jest siła udźwigu uchwytów od poszukiwań i magnesów neodymowych

Jak mierzona jest siła udźwigu uchwytów od poszukiwań i magnesów neodymowych

 

Udźwig magnesów do poszukiwań i magnesów neodymowych został zbadany w warunkach laboratoryjnych przy użyciu stali niskowęglowej o grubości 10 mm i przy zerowej szczelinie

W innych warunkach, ze względu na inny skład stali, rdzę, nieregularną powierzchnię itp. siła udźwigu może być mniejsza.

Jak wygląda takie badanie?

Przykład mierzenia udźwigu magnesu uchwytu do poszukiwań obrazuje filmik 

OBEJRZYJ FILMIK

Czemu mój magnes jest słabszy, niż zostało podane?

Zależy to od wielu czynników.

W przypadku magnesów neodymowych do poszukiwań 

1. Zależy jaki rodzaj przedmiotu przyciągamy. Niektóre przedmioty w ogóle nie zostaną przyciągnięte.

Przeczytaj:

Jakich metali nie przyciąga magnes neodymowy

Metale przyciągane przez magnes neodymowy 

2. Stan przedmiotu oraz jego struktura

Zależy czy przedmiot jest skorodowany (wówczas przyciąganie jest mniejsze) oraz jaką ma powierzchnię (gładka, porowata, chropowata).

3. Kształt przedmiotu: przedmioty o nieregularnych kształtach, mają niższą siłę przyciągania.

4. Kąt odrywania i wybór mocowania magnesu (uchwyt boczny czy górny?)

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na siłę, z jaką oderwiemy magnes, od przyciąganego elementu jest kąt, pod jakim działa ta siła na magnes. Najwyższe wartości uzyskuje się gdy siła ta działa prostopadle do płaszczyzny magnesu.

Dlatego też chcąc wyłowić coś ze studni, czy łowiąc z mostu, najlepiej jest wybrać magnes z mocowaniem górnym, natomiast przy przeszukiwaniu rzek czy zbiorników wodnych z brzegu można użyć zarówno magnesu z górnym mocowaniem jak i bocznym, przy czym należy pamiętać, że górne mocowanie pozwoli nam na wyciągnięcie cięższych przedmiotów (siła odrywania prostopadła), natomiast przy mocowaniu bocznym, mimo że łatwiej jest „zgubić” holowany przedmiot, to można bardziej szczegółowo przeszukać dno zbiornika i wyciągnąć mniejsze przedmioty, które magnes z górnym mocowaniem mógłby pominąć (przy bocznym mocowaniu płaszczyzna magnesu przesuwa się po dnie). Zawsze jednak najbardziej uniwersalnym wyborem będzie magnes do poszukiwań z możliwością mocowania bocznego i górnego.

W przypadku magnesów neodymowych z haczykiem

Należy pamiętać, iż inną siłę udźwigu będzie miał magnes z haczykiem przymocowany do ściany, a inną przymocowany do sufitu. Zgodnie z zasadą opisaną powyżej, większej siły trzeba będzie użyć, aby oderwać taki magnes od sufitu niż od ściany.

Mocowanie uchwytu neodymowego z haczykiem do ściany

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl